Board Member

(As of January 1, 2024)

Audit & Supervisory Board Member (Outside)

Hiroko Kiba

Career summary and concurrently held positions
April 1987 Joined Tokyo Broadcasting System, Inc. (currently Tokyo Broadcasting System Television, Inc.)
April 2001 Part-time Lecturer, Faculty of Education, Chiba University
January 2007 Member of the Council for Regulatory Reform (PMO)
July 2007 Member of the Ministry of Economy, Trade and Industry’s Advisory Committee for Natural Resources and Energy (incumbent)
February 2008 Member of the Education Rebuilding Council (Prime Minister's office of JAPAN = PMO)
March 2009 Member of the Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism’s Council for Transport Policy
April 2013 Visiting Professor, Chiba University (incumbent)
January 2016 Policy advisor for the Japan Coast Guard (incumbent)
November 2017 Member of the Ministry of Health, Labour and Welfare’s Medical Ethics Council (incumbent)
February 2019 Member of the Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology’s Central Council of Education
June 2019 Audit & Supervisory Board Member, INPEX Corporation (incumbent)
November 2022 Member, Advisory Committee on Corporate Sound Water Cycle Efforts, Prime Minister’s Office of Japan (incumbent)
(Concurrently held positions) Outside Director, Central Japan Railway Company